Advertisement

Burbank All-city Track Meet

March 15, 2008

Top three results from the event held Saturday at Memorial Field.

6TH GRADE BOYS

1. Muir 121, 2. Luther 60, Jordan 26

60-yard hurdles

1. Dylan Gabriel (Muir) 9.50; 2. Noah Tipton (Jordan) 9.53; 3. Jon Weber (Luther) 9.54.

50

1. Jon Webber (Luther) 7.15; 2. Isaiah Amos (Muir) 7.23; 3. Thomas Wee (Muir) 7.31.

Advertisement

100

1. Isaiah Amos (Muir) 13.60; 2. Jon Webe (Luther) 13.75; 3. Ricardo Mendez (Muir) 14.00.

400

1. Gakbe Mckenzie (Muir) 1:12.9); 2. Kevin Bolabos (Luther) 1:15.8); 3. Justin Saisirikul (Muir) 1:16.2).

800

1. Trevor Strong (Muir) 2:54.6; 2. Ethan Maskowitz (Muir) 1:57.6; 3. Oharjeee Brown (Jordan) 3:05.6.

4x100

1. Muir 1:02.00; 2. Luther 1:01.84; 3. Jordan 1:04.84.

4x400

1. Luther 5:36.28; 2. Muir 5:13.30; 3. Jordan 5:44.25.

Long jump

1. Arthur Lorentz (Luther) 13-5; 2. Nalberto Alcantar (Jordan) 13-2; 3. Chris Ramos (Muir) 12-6.

High jump

1. Cody Lauffer (Muir) 4-5; 2. Gary Clemant (Muir) 4-4 ; 3. Dalton Burroughs (Luther) 3-11.

Shot put

1. Cody Lauffer (Muir) 35-11; 2. Jairo Gomez (Luther) 34-5; 3. Mike Cordova (Jordan) 31-6.

Pole vault

1. Dalton Burroughs (Luther) 6-0; 2. Arthur Lorentz (4-6); no third.

6TH GRADE GIRLS

1. Muir 105, 2. Luther 51 1/2 , 3. Jordan, 49 1/2 ,

60-yard hurdles

1. Ratina Karapet (Muir) 9.50; 2. Cheyenne Morrison (Luther) 9.59; 3. Sofija Stojkovic (Jordan) 9.70.

50

1. Isabella O’Neill (Muir) 7.10; 2. Destiney Dutton (Muir) 7.47; 3. Hailey Geraci (Luther) 7.50.

100

1. Sofija Stojkovic (Jordan) 13.10; 2. Isabella O’Neil (Muir) 13.57; 3. Aliyah Daniels (Muir) 13.89.

400

1. Dakota Briseno (Muir) 1:15.70); 2. Destiney Dutton (Muir) 1:15.80; 3. Sofija Stojkovic (Jordan) 1:17.99).

800

*1. Dakota Briseno (Muir) 2:48; 2. Kaitlyn Brooks (Muir) 3:04; 3. Celest Repchuck (Muir) 3:12.

4x100

1. Jordan no time; 2. Luther 1:07.5; 3. Muir, disqualified.

Long jump

*1. Valerie Vasquez (Muir) 13.1; 2. Cheyenne Morrison (Luther) 12-7; 3. Ratina Karapet (Muir) 12-5.

High jump

1. Jessie Adams (Jordan) 3-11; 2. Cheyenne Morrison (Luther) 3-10; 3. Angela Zienen (Luther) 3-9

Shot put

1. Natalie Amela (Luther) 28-5; 2. Morgan Sly (Jordan) 25-0; 3. Megan Delbarian (Luther) 241 1/2

Pole vault

1. Cheyenne Morrison (Luther) 5-6; no second or third.

7TH GRADE BOYS

1. Jordan 89, Luther 67, Muir 57

60-yard hurdles

1. Carlos Huerta (Jordan) 10.90; 2. Vincent Donato (Muir) 10.91; 3. Josh Storer (Jordan) 11.09.

50

1. Lawrence White (Luther) 6.50; 2. Josh Storer (Jordan) 6.56; 3. Carlos Huerta (Jordan) 6.81.

100

Burbank Leader Articles Burbank Leader Articles
|
|
|